"Beksiński - Złota Kolekcja"Produktów w kategorii - 11 

Pierwszą ekskluzywną edycją numizmatów wypuszczonych przez Mennicę Podkarpacką jest unikalna zbiór dukatów, zatytułowany "Beksiński - Złota Kolekcja". Składa się ona z 10 monet kolekcjonerskich: dziewięć z nich przedstawia najbardziej znane i charakterystyczne dzieła Zdzisława Beksińskiego, dziesiąty natomiast to portret samego Mistrza.

Na rancie, po napisie "Beksiński - Złota Kolekcja", każdy numizmat posiada indywidualne oznaczenie. Składa się ono z litery (określającej serię) oraz numeru monety z danej serii, np. od B-01/49 do B-49/49; od E-01/49 do E-49/49 itd. Litery przypisane są do poszczególnych serii zgodnie z chronologią powstawania zaprezentowanych dzieł Beksińskiego. Co więcej, litery pierwszych dziewięciu serii układają się w nazwisko artysty B E K S I Ń S' K' I', natomiast numizmat portretowy oznaczony jest inicjałami - ZB.

Nakład każdej z dziesięciu serii wynosi jedyne 49 sztuk, co podkreśla ich kolekcjonerski charakter oraz podnosi wartość całej kolekcji. Jednakże, oprócz wartości numizmatycznych i artystycznych, seria jest niezwykle kosztowna w sensie dosłownym. Każdy dukat, o wadze 1 uncji (31,10g) i średnicy 38mm, bity jest ze stempla lustrzanego w najwyższej próbie złota AU 999,9.
  • Kategorie